021-potrebuju-dnesne-deti-viac-discipliny_rsPotrebujú dnešné deti viac disciplíny?
17.1.2017
Pri výchove máme často v obľube porovnávať jej spôsob v minulosti a v súčasnosti, a takisto kritickým okom nahliadať na poslušnosť či disciplinovanosť terajšej generácie detí. Zdajú sa nám neovládateľné, robia si čo chcú a rodičia si s nimi nevedia rady – jednoducho, mali by mať viac disciplíny. Naozaj?
(celý článok)

020-co-ma-skola-rozvijatČo má škola rozvíjať u žiakov? Toto sú základné kompetencie podľa Kena Robinsona
25.10.2016
Zvedavosť – Tvorivosť – Kritickosť – Komunikácia – Spolupráca – Súcit – Sebaovládanie – Občianska zodpovednosť
(celý článok)

019-nezamestnanostNezamestnanosť likviduje starnutie populácie
3.10.2016
Školy stále produkujú špecializácie, ktoré zamestnávatelia nepotrebujú.
Starnutie obyvateľstva spôsobuje, že na pracovnom trhu dnes vzniká deficit okolo 30-tisíc ľudí.
(celý článok)

018-prec-so-znamkamiOdborník: Preč so známkami v škole. Deťom do života nič nedajú
17.9.2016
Súčasnú organizáciu vyučovania treba rozbiť a výučbu individualizovať, tvrdí analytik pre oblasť vzdelávania Peter Dráľ. (celý článok)


017-ked-voda-spomina_rsKeď voda spomína… na staré „dobré“ časy
16.9.2016
Voda, dva vodíky a jeden kyslík, alebo magická látka ktorú sa nám ešte nepodarilo poriadne spoznať. Nositeľka života, pretože všetko živé z nej vyšlo a bez nej by pošlo. Aké symbolické je i to, že svoj malicherný živôtik začíname vo vode, no potom i to, ako ľahko v nej vieme oň prísť. Lenže voda má omnoho viac záhad. Môže sa nachádzať v troch skupenstvách, v chlade tuhnúť a ničiť skaly, pri vysokých teplotách zase rozhýbať turbíny. Alebo len tak jednoducho, zaliať kávu. A čo takto pamäť, má voda pamäť? (celý článok)

016-bulimia-slovenskeho-skolstvaBulímia slovenského školstva
11.6.2016
Prednedávnom som si prečítal rozhovor s mojim priateľom a zároveň predsedom Českej stredoškolskej únie – Štěpánom Kmentom. Vyjadril sa, že české školstvo je vzdelávacia bulímia, kedy pred písaním testu žiaci prečítajú množstvo informácií, no po jeho napísaní ich všetky vypustia. Sme rovnakí. (celý článok)

015-deziluzie-slovenskeho-skolstvaDezilúzie slovenského školstva
11.6.2016
Najdiskutovanejšou témou volieb je vždy otázka aktuálneho stavu a budúcnosti školstva. Inak to nebolo ani v ostatných parlamentných voľbách, v ktorých problematika vzdelávania zatienila i utečeneckú krízu. Obe paradoxne spája množstvo mýtov a ilúzií. Ilúziou o školstve začiatkom roku 2016 bolo, že viac financií prinesie viac kvality do vzdelávacieho systéme. Fakty hovoria opak. (celý článok)

014-o-homeopatii-a-slovenskych-celebritachO homeopatii a slovenskych celebritach
9.6.2016
Ako to už v našej krajine býva, všetci sme odborníkmi na všetko. Sme krajina s 5 miliónmi hokejových trénerov, politikov a lekárov. Žijeme v dobe, keď slovné spojenie „vlastný názor“ k akejkoľvek exaktnej téme má punc nobelovej ceny. Cukrár o automobiloch, informatik o medicíne, zdravotná sestra o kvantovej fyzike…
Ďalšou nemilou tradíciou našej krajiny je, že v rámci základného a stredného, ako aj odborného školstva sú dlhodobo zanedbávané prírodovedecké predmety. (celý článok)

013-mat-za-kamosa-sedlakaMať za kamoša sedláka
7.6.2016
Po desiatich rokoch práce novinára na Slovensku človeka len máločo naozaj vyruší. Najmä, ak drvivú väčšinu času z toho je ministrom vnútra Robert Kaliňák a premiérom Robert Fico. Ale predsa sú momenty, keď sa chytáte za hlavu. (celý článok)

012-zavislych-od-vody-pribudaZávislých od vody pribúda. Je pitný režim podvod?
5.5.2016
Na svete je nový výraz: aquaholik. Táto závislosť postihuje ľudí, ktorí sa snažia vypiť čo najviac vody, pretože veria, že to prospieva zdraviu. „Je to posadnutosť, niečo ako drogová závislosť,“ hnevá sa plastický chirurg Jan Měšťák, keď počuje výraz pitný režim. (celý článok)

011-ako-vyrobit-z-dietata-geniaAko vyrobiť z dieťaťa génia? Začnite hudobnou
27.4.2016
Závery všetkých štúdií sú také jednoznačné a ohromujúce, že niet pochýb, že hranie na hudobný nástroj je jednou z najlepších aktivít, čo môžu deti robiť. (celý článok)

010-danski-ucitelia-slovenskymDánski učitelia slovenským: Vaše výplaty sú urážajúce
22.4.2016
Šiesti učitelia zo základnej školy Gronnevang, neďaleko Kodane hovoria o dôležitosti úlohy školstva v spoločnosti. Podmienky v akých učia slovenskí učitelia považujú za smiešne. (celý článok)

009-vazeni-politiciVážení politici, boli ste už v Rudňanoch? Lebo Marian Kotleba bol
21.4.2016
Otázka nie je len to, čo s Kotlebovými voličmi, ale aj niečo omnoho dôležitejšie: ako to vlastne chceme? (celý článok)

008-otvorenie-tabletovej-triedyOtvorenie tabletovej triedy alebo Vzdelávanie tretieho tisícročia
21.4.2016
V rámci projektu Škola tretieho tisícročia – Vzdelávame pre budúcnosť na Slovensku pribudnú tri tabletové triedy. Slovenské zastúpenie spoločnosti Microsoft ich otvorí vo vybraných školách v Bratislave, Malackách a Kechneci. (celý článok)

007-kvalitna-skola-viac-penaziKvalitná škola, viac peňazí. Och, ako pekne to znie. Lenže…
19.4.2016
Myslím si, že všetci politici, tak ako sú navlečení vo volebných tričkách rôznych farieb, by si mali povedať, že školstvo je to najdôležitejšie, čo musíme rozvíjať, resp. zmeniť, aby sa táto krajina mala dobre. Už teraz totiž zaostávame. (celý článok)

006-hlupe-namietky-proti-vede-IIHlúpe námietky proti vede II.: Veda je nespoľahlivá, lebo staré teórie neustále nahrádzajú nové
18.4.2016
Vedci vraj tvrdia stále niečo iné. Ich teórie sa neprestajne menia, a tak tomu, čo hovoria dnes, údajne netreba dôverovať. Je to naozaj tak? Nie. Vitajte vo svete na najhlúpejších námietok proti vede. (celý článok)

005-zabudnite-na-lepsie-skolstvoZabudnite na lepšie školstvo
18.4.2016
V tej chvíli, ako sa rozhodlo o novej vládnej koalícii, bolo jasné, že pod taktovkou Smeru nedôjde v najbližších rokoch k ničomu zásadnému pre skvalitnenie slovenského vzdelávacieho systému. V Európe platí: čím vyššia korupcia, tým nižšie investície do vzdelania. Prisúdenie postu ministra školstva Slovenskej národnej strane, preslávenej odbornosťou, vyvolávalo iba úškrny. (celý článok)

004-analyza-deti-nie-su-v-centre-zaujmu-vzdelavaniaAnalýza: Deti nie sú v centre záujmu vzdelávania
15.4.2016
Sú naši študenti v škole šťastní? Spomedzi 64 krajín sú slovenskí žiaci spolu s českými a juhokórejskými na úplnom chvoste, teda medzi najmenej spokojnými. (celý článok)

003-skolstvo-2016-stare-sluby-v-novom-sateŠkolstvo 2016: Staré sľuby v novom šate
14.4.2016
Tak by sa dalo popísať programové vyhlásenie vlády pre školstvo z roku 2016. Nápadne sa podobá na vyhlásenie z roku 2012 a opakuje ciele spred štyroch rokov. Tu je výber niektorých z nich: (celý článok)

002-inovativna-vyucba-v-regionalnom-skolstveInovatívna výučba v regionálnom školstve
14.4.2016
Zmiešané vyučovanie (Blended learning) je jednou z foriem inovatívnej výučby. Na rozdiel od tradičného, tzv. frontálneho vyučovania, na ktorom učiteľ odovzdáva žiakom hotové vedomosti, pri zmiešanom vyučovaní dochádza k aktívnemu zapájaniu žiakov do ich získavania. (celý článok)

gastrolistky-ujedaju-z-tanieraGastrolístky ujedajú z taniera
24.3.2016
Poznáte ten pocit, keď si doma zabudnete gastrolístky a potom sa celý deň nenajete?  Ani vy nie? No niekoľko poslancov z Národnej rady a vlastníkov firiem s gastrolistkami si myslí niečo iné. Obávajú sa, že ak by zamestnanci dostávali namiesto gastrolístkov hotovosť, tak by sa pravidelne nestravovali. (celý článok)